Results

Results That Say It All

CoachChris.ca athletes and clients consistently place well in many events.

These strong results are a testament to the superior coaching found at CoachChris.ca. The following are some results, from our Coaches athletes.
To find out about the Coach Chris training packages, please visit the PACKAGES page.

2017

 CoachChris.ca Athlete
Category
Race
Result
Moe O’Hare
Masters40+/50+
Tour of Pelham
Woodnewton O Cup
The Humbler Half
Long Socks Classic
Kingston Half
Canadian XCM Champs
We Need More Cowbells
Hardwood Cross
Barrie Cross
Homage to Ice
Horeshoe Canada Cup
Mad Cyclocross
Albion Hills O Cup MTB
1st Place
1st Place
1st Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
3rd Place
Simon Aldridge
Men 40-49
Guelph 1 Standard Du
Lakeside Standard Du
Goderich Sprint Du
Magog Can. Champs
1st Place
2nd Place
2nd Place
7th Place
Zach Konings
Elite 3 Men
O Cup Criterium Series
Race Timing O Cup
O Cup Road Series
Bike the Bruce O Cup
Fieldstone O Cup Crit
Kitchener Twilight
Calabogie O Cup
3rd Overall
4th Place
5th Overall
5th Place
5th Place
5th Place
6th Place
Chris Barson
Senior Expert Elite 1/2 Cross
Woodnewton O Cup
Tour of Pelham
Paris to Ancaster 70 km
1st Place
5th Place
33rd Overall
Donny Klassen
Men 40-49

Niagara Sprint Duathlon
MEC London Race #2
Bluewater Sprint Du
Welland Sprint Duathlon
Leamington Sprint Du

1st Place
2nd Place
2nd Place
3rd Place
3rd Place
Anna Tykoliz
Masters 60+
Paris to Ancaster
Grey County ITT
Grey County RR
UCI World Champs ITT
UCI World Champs RR
1st Place
1st Place
2nd Place
10th Place
13th Place
Chris Durand
Masters 40+

Centurion Stage Race
Provincials MTB
MTB O Cup Overall
Quebec Single Track
Buckwallow O Cup

2nd Place
3rd Place
4th Place
4th Place
5th Place
George Papadakos
Men 40-44, 40-49

Blue Water Triathlon
Wasaga Beach Tri
Guelph Lake I Tri

2nd Place
4th Place
10th Place
James Delodder
Men 40-49
Crossroads Turkey Run
Bluewater Duathlon
1st Place
3rd Place
Ainsley Ault
U15 Women
Tecumseh Triathlon
Youth Cup Overall
Dunrobn Triathlon
11th Place
11th Place
12th Place
Steph Bester

Elite 1/2 Women

Calabogie O Cup
6th Place
Sarah McKenzie Picot
Senior Sport
Horseshoe Canada Cup
Hardwood Canada Cup
4th Place
4th Place

 

View older results >>